środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Zażynki w Lisach udały się wyśmienicie!

2013-08-12 14:03:02 (ost. akt: 2013-08-13 21:23:18)

Autor zdjęcia: STAROSTWO POWIATOWE W GOŁDAPIPo żniwach są "dożynki", ale przed żniwami celebrowano dawniej "zażynki". Coraz mniej "miastowych" o tym pamięta. W Lisach, 11 sierpnia, była okazja przypomnieć sobie o tym, jak to dawniej bywało.

Drabiniaste, konne wozy, rolnicy w białych strojach, ludowe przyśpiewki, modlitwa na rozpoczęcie prac - w Lisach, w niedzielne popołudnie, można się było poczuć niczym na planie filmowym reymontowskich "Chłopów".

Inscenizacja prac żniwnych, przygotowana przez miejscowe Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Nadzieja" oraz Gołdapski Fundusz Lokalny, wyglądała naprawdę autentycznie. I to pomimo tego, że był to absolutny debiut.

Śpiewano i po polsku, i po ukraińsku, bo przecież jest to region, w którym od lat mieszka liczna ukraińska społeczność.

Po ciężkiej pracy w polu nadszedł czas na biesiadę przy ognisku i smakowanie lokalnych smakołyków. Przeprowadzono też konkurs kulinarny na "zażynkowy specjał". Podniebieniom jurorów najbardziej przypadła do gustu babka ziemniaczana, przygotowana przez gospodynie z Kozak. Ale i pozostałe smakołyki były nimi nie tylko z nazwy. Zresztą wystarczy "posmakować" same nazwy dań: "golonka w kapuście z młodymi ziemniakami" czy "pierogi ze zsiadłym mlekiem", przyrządzone przez panie ze Stowarzyszenia "Głos Puszczy Rominckiej" z Dubeninek oraz z Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi z Zabrostu Wielkiego.

Gospodynie otrzymały w nagrodę bony pieniężne o wartości od 200 do 350 złotych. Biesiadnikom przyśpiewywały zespoły Zorepad z Bań Mazurskich, Rominczanie z Dubeninek oraz bardzo żywiołowa kapela "Fart" z Jeleniewa. Zabawa przy ognisku trwała do północy.

Zbigniew Świtkiewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages