Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Ryszard Bogusz - "kłamcą lustracyjnym", ale nadal pozostaje wójtem

2013-09-05 16:14:36 (ost. akt: 2013-09-05 16:53:41)
Albo odwołanie wójta i nowe wybory, albo rządy komisarza, albo... przeciąganie procedury odwoławczej. Przed takimi dylematami stoją obecnie samorządowcy z Bań Mazurskich.

Albo odwołanie wójta i nowe wybory, albo rządy komisarza, albo... przeciąganie procedury odwoławczej. Przed takimi dylematami stoją obecnie samorządowcy z Bań Mazurskich.

Autor zdjęcia: archiwum KG

Od momentu dostarczenia przewodniczącej Rady Gminy orzeczenia sądu, radni mają 30 dni na stwierdzenie wygaszenia mandatu wójta. Cała procedura może się jednak przeciągnąć - teoretycznie - nawet do kilku miesięcy. Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnym wyrokiem uznał wójta Bań Mazurskich, Ryszarda Bogusza, tzw. "kłamcą lustracyjnym".

IPN zarzucał wójtowi, że pracował w zwiadzie Wojsk Ochrony Pogranicza - która to formacja, w myśl przepisów ustawy lustracyjnej, uznana została za "organ bezpieczeństwa państwa". Linia obrony polegała na podkreślaniu, że Ryszard Bogusz nie był etatowym pracownikiem "zwiadu", a jedynie wykonywał na jego rzecz (jako oficer WOP ze strażnicy granicznej) "zadania zlecone".Ostatecznie jednak Sąd Apelacyjny przyznał rację biuru lustracyjnemu Instytutu Pamięci Narodowej z oddziału w Białymstoku.- Miejscowi radni będą mieli, od momentu doręczenia przewodniczącej Rady Gminy orzeczenia sądu, 30 dni na stwierdzenie wygaszenia mandatu wójta - mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - Jeśli tego nie zrobią, wojewoda wezwie ich do uczynienia tego. Jeśli i wtedy nie będzie odzewu, wojewoda wydaje "rozstrzygnięcie nadzorcze" o wygaszeniu mandatu.Nawet jednak i w takim momencie istnieje prawna możliwość dla wójta - odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od takiego "rozstrzygnięcia nadzorczego" wojewody.Radni mogą też stwierdzić wygaszenie mandatu wójta, a jednocześnie wystąpić z wnioskiem o nie przeprowadzanie wyborów. Wtedy wojewoda zwraca się do premiera z wnioskiem o wyznaczenie osoby na stanowisko komisarza gminyTen ostatni wariant jest o tyle prawdopodobny, że do kolejnych wyborów samorządowych pozostał zaledwie nieco ponad rok.W powiecie gołdapskim to już kolejny, w tej kadencji samorządowej, przypadek kłopotów wójta z IPN-em. Rok temu wójt gminy Dubeninki, Ryszard Zieliński również oskarżony został o złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego. W tym przypadku jednak sąd ostatecznie przyznał rację samorządowcowi i uwolnił go od takiego zarzutu.Do sprawy wrócimy w kolejnym wydaniu "Kuriera Gołdapskiego" - 12 września.Zbigniew Świtkiewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rysiek #1192372 | 80.50.*.* 7 wrz 2013 20:54

  Palą się polskie serca w desperacji jak widzą co się wokół ich dzieje w IIIRP. Wielu wyjeżdża, wielu milczy ze strachu, nie wielu ma odwagę podnieść głowę i głos. Kpiny i szydercze wyśmiewanie z salonów i lemingów to lektura codzienna w mediach. Po cichu i dzielnie każdy z nas może zmienić oblicze tej polskiej ziemi – razem można stworzyć wichurę przemian, aby Polska była Polska, a nie IIIRP.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trzy zdania trzy słowa #1192236 | 80.50.*.* 7 wrz 2013 16:39

  Panie jerzy, niechze pan zrozumie ze lustracja to moralnie oraz logicznie jak najbardziej potrzebne dzialanie w kraju, ktory przeszedl transformacje ustrojowa. NO bo jak pan sobie wyobraza dzialanie 'nowego' panstwa, w ktorym na kluczowych stanowiskach i funkcjach publicznych, w zawodach zaufania spolecznego pozostaja ludzie, ktorzy dopiero co bronili wszystkim innym dostepu do wolnosci, do swobody, do rozwoju ekonomicznego tylko dlatego, ze sami byli beneficjentami poprzedniego systemu? Jak pan sobie wyobraza pozostawienie w armii, policji, sluzbach specjalnych ludzi, ktorzy sluzyli obcym panstwom i narodom przeciwko swoim?? Lustracja powinna byla byc szybka, doglebna i obejmujaca wszystkie mozliwie stanowiska. Sam fakt, ze w tzw wydziale sprawiedliwosci pozostalo mnostwo skorumpowanych, nieuczciwych ludzi poprzedniej epoki, oslaniajacych 'swoich' - czyli rownie umoczonych jak oni sami - sprawil, ze lustracje spowolniono i sabotowano. Bedzie to panu trudnop pojac, ale nawet dla negatywnie zlustrowanych osob ma ona korzysci, bo Polacy sa na tyle dobroduszni, ze l'kara' jest dla nich utrata stanowiska publicznego, tylko i jedynie. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudowali swoje kariery od poczatku, chocby w biznesie, ale na uczciwych zasadach. Demokracja chroni ich bardzo (jak na moj gust za bardzo, ale to inna spiewka). Uzywanie lustracji jako negatywnego w stosunku do prawicy epitetu, w polaczeniu z 'obledem', jest idiotyzmem, ktoremu niestety dal sie pan pokonac. Moralnie nie do przyjecia jest sytuacja, w ktorej poprzedni kaci (tak, nawet kaci zycia codziennego) maja nie poniesc nawet symbolicznej kary. Jesli pan tego nie rozumie, to nie ma pan pojecia co to jest wolnosc, sprawiedliwosc i zdrowy rozsadek, tak jak niestety wszyscy ci beneficjenic, tajni wspolpracownicy, szpicle, zomowcy i kacyki partyjne, UBectwo, SBkownia, komunisci zlodzieje i zwykli glupcy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bloody mary #1191179 | 88.156.*.* 5 wrz 2013 21:28

   Gratuluję GO podania oszustowi drogi postępowania. Szkoda, że GO nie pomaga w ten sposób uczciwym ludziom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jerzy #1191073 | 83.28.*.* 5 wrz 2013 19:41

    Cala ta lustracja to jedno wielkie bagno.Panie wojcie rozsadni ludzie sa z panem.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages