Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Darski jurorem. Powrót Nergala do Węgorzewa

2014-04-01 09:28:35 (ost. akt: 2014-04-01 09:29:13)

Serwis Seven: kontynuujemy dziś cykl wywiadów z jurorami tegorocznej edycji SF. Po Piotrze Bułakowskim, Michale Kirmuciu nadszedł czas na pierwszego muzyka w jury.

1. SF: Jak odbierana jest muzyka rockowa w chwili obecnej? Czy jest widoczna na tle innych rodzajów muzyki, w mediach, na koncertach, na festiwalach?

NERGAL: Ja nie uprawiam muzyki rockowej. Nie lubię jej i nie znam. Mogę Wam opowiedzieć o Black metalu. Rock jest powszechny wszędzie i zawsze… a moja czarna muzyka się gdzieś tam przebija z cholernie potężną siłą. To jest muzyka ekstremalna i wydaje mi się dzisiaj coraz bardziej przyjaznym medium. Jej oczywistość i przewidywalność jest przerażająca. Black Metal sprowadza się do głaskania tygrysa przez kratę w zoo. Bardzo mi zależało, aby zabrać tego zwierza z powrotem do lasu; żeby znów pokazał kły. Rock tego nie ma. To odwróćmy sytuację: Black Metal jest coraz bardziej widoczny na tle muzyki innej, czyli rocka.

2. SF: Jak oceniasz tegoroczną obsadę Festiwalu?


NERGAL:Nie oceniam. Nie ma Behemotha to się nie wypowiadam. Jest słabo, co tu dużo mówić. Hehehe. A tak na poważnie to zawsze znajdzie się jakiś świr, co wpada do Węgorzewa żeby uwalić się w błocie razem z całym dzikim tłumem opuszczonych czarnych dzieci. I to jest moc. Taka pozytywna energia i dobry klimat. Takie pogo właśnie daje mega kopniaka. Wiesz, patrzysz ze sceny na te wszystkie gęby, co wpadły w trans i widzisz w ich oczach ten czad i odlot i myślisz sobie, stary, jesteś we właściwym miejscu. I to jest ten klimat i moc. Chyba będzie tak w tym roku? Na festiwalu. Taka mega odjazdowa energia, przynajmniej tego bym sobie życzył skoro już mam coś tam oceniać, to dobrze żeby był jakiś klimat i potencjał.

3. S.F.: Czy według Ciebie konkurs młodych zespołów nadal jest mocną stroną Węgorzewa? Czy nie lepiej dla zespołu jest by rywalizował z X Factor, MBTM czy temu podobnych?


NERGAL: Każda droga jest dobra. Po trupach do celu. Jak chcesz zostać gwiazdą to się rozpychaj łokciami i walcz na śmierć i życie. Nie wiem czy wygrana w Węgorzewie jest przepustką do świata show biznesu. Talent show na pewno. Tam można złowić coś nieprzeciętnego a telewizja zawsze pomaga. A scena rządzi się swoimi prawami. Jak dobrze przywalisz bita to może kilku się odnajdzie w tym co grasz. A jak się do tego ładnie uśmiechniesz to fanki cię pokochają. Chyba. Dla mnie scena i przepustka do wielkiego świata to jakiś styl i przekaz. Nawet jak idzie po bandzie. Heheh popatrz na mnie. Jestem jakiś to i moja twórczość jest wyrazista. Chociaż nie każdemu odpowiada. Ale ja ją krwią naznaczyłem to musi być dobra.
Behemoth działa wielowymiarowo - tworzymy klipy, nagrywamy muzykę, dajemy ekstremalne koncerty. Moja koleżanka, aktorka, która nie poważa ciężkiej muzyki, przyszła raz posłuchać nas na żywo. Po koncercie powiedziała: "OK, teraz już wiem, o co ci chodzi". Uwielbiam się przeglądać w lustrze pełnym ludzi, którzy wpadają na nasze koncerty z ciekawości, a którzy nie należą do fanów black metalu. To duża przyjemność słuchać ich uszami, patrzeć ich oczami. Tak więc jak jest okazja się pokazać i coś wygrać to czemu nie.

4. S.F.: Talent show, czy festiwal? Gdzie młodzi muzycy powinni szukać swojej szansy?


NERGAL: Ja nie mam nic przeciwko talent show. Sam kiedyś tam byłem jurorem. I czegoś mnie to doświadczenie nauczyło. Tam się ludzie bili o podium, walczyli, dawali z siebie sto procent. Telewizja to pokazała i człowiek jest już sławny. Zaistniał. Festiwal chociaż ma potencjał i może coś wypromować, to chyba nie dociera jednak w tak szerokiej skali jak talent show. Ale wszystko na dobrej drodze. Ja Wam pomogę.

5. Na co zwrócisz uwagę oceniając zespoły?


NERGAL: Moc, energia i przekaz. To jest to, czego szukam. Masz coś do powiedzenia to ja Cie wysłucham. Sztuka jest formą przekazu. To, co podoba mi się w sztuce, to fakt, że ona rządzi się swoimi prawami i głośno śmieje się z naszych, ludzkich praw. Nie będzie się nad nami użalać ani z nami liczyć. Prawdziwa sztuka powinna stawiać odbiorcę w niekomfortowej sytuacji. Gdyby ktoś o nowym teledysku Behemotha powiedział, że jest fajny, byłbym gotów dać mu w zęby! Wolałbym usłyszeć, że premierowy klip jest nie do zniesienia. Mój przyjaciel katolik powiedział, że obejrzał raz i więcej nie ma zamiaru. "Boję się tego, co robisz, i modlę w twojej intencji" - wyznał ze śmiertelną powagą. Traktuję to jako komplement i sygnał, że działalność Behemotha w odpowiedni sposób stymuluje otoczenie. Trzeba nim wstrząsać, a nie na siłę szukać przyjaciół. I jak młodzież mną wstrząśnie a nie będzie przekonywać, że super gra… to ja jej uwierzę. Tego szukam. I jeszcze jedno. Jak będzie umiał przyjąć krytykę i się poprawi to też u mnie zapulsuję. Ja lubię krytykę, potrzebuję jej. Ale z tą krytyką mnie i mojego zespołu jest tak, że każdy krytykuje mnie za wszystko, co robię, to, jakbyś zaprosił kogoś do własnego domu, usiadł na kanapie, a twój gość zdjąłby gacie i nasrał na środku pokoju. Klaskałbyś? Niech srają na moją osobę, ale nie w moim domu. To takie oczywiste.

6. S.F.: Węgorzewo to nie tylko Festiwal. Co według Ciebie festiwalowicze powinni zobaczyć/zwiedzić w okolicy?


NERGAL: A dlaczego mnie o to pytacie? Ja nie znam tych terenów. A jest w okolicy coś ciekawego do zobaczenia? To dobre pytanie dla takiego amatora Mazur jak ja. Hehe lubię diabłów to może macie coś dużego z rogami i ziejącego ogniem? Sabat czarownic też jest mi bliski, to wszystkie mieszkające w Węgorzewie czarownice zaproszę na kolację. Serio, to ja nie lubię zwiedzania więc nic nie polecam.

7. S.F.: Jak wyglądał Twój pierwszy Kontakt z Węgorzewem, z Mazurami, z festiwalem?


NERGAL: Tego pierwszego kontaktu z Węgorzewem jeszcze nie było. Miał być w lipcu, nie chcieliście mnie widzieć i koncert odwołany. Ale gdzie diabeł nie może tam Nergala pośle, więc wracam z inną misją. Tak, więc to wtedy będzie ten pierwszy kontakt z Węgorzewem i z festiwalem. A jak zapytacie czy wywołam skandal? Nie lubię skandali, ale skandale najwyraźniej lubią mnie. Nie mam zamiaru dać sobie założyć kagańca. Wybrałem takie, a nie inne życie i nie będę tego zmieniać tylko, dlatego, że moje poglądy budzą kontrowersje. Psy szczekają, karawana idzie dalej.

Zapisz w kalendarzu:
Seven Festival odbędzie się w dniach 10-13 lipca 2014 r. Swój udział w festiwalu potwierdziły już nastepujace zespoły: Lady Pank Symfonicznie, Arch Enemy, Epica, Kazik Na Żywo, Decapitated, Collage, The Analogs, Blindead, happysad, Raz Dwa Trzy, Luxtorpeda, , Heroes Get Rememered, Napalm Death, Chemia.


Organizatorem Seven Festival Music & More jest: TP 1 MBA, współorganizatorem Gmina Węgorzewo.

Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio Program 3. Teraz Rock, Interia, Gazeta Olsztyńska,

INFO
Biuro Prasowe
SEVEN FESTIVAL MUSIC & MORE WĘGORZEWO 2014


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages