Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Ryszard B. stracił stanowisko wójta

2014-06-09 15:38:01 (ost. akt: 2014-06-09 15:54:47)
Kto będzie rządził gminą Banie Mazurskie do czasu wyborów samorządowych? O tym zadecyduje premier

Kto będzie rządził gminą Banie Mazurskie do czasu wyborów samorządowych? O tym zadecyduje premier

Autor zdjęcia: Emilia Fedusio

Ryszard B., wójt gminy Banie Mazurskie, który został uznany za tzw. kłamcę lustracyjnego, wyczerpał już wszystkie środki odwoławcze. Sprawę zakończył Naczelny Sąd Administracyjny — Ryszard B. stracił stanowisko wójta.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Ryszarda B. na uchwałę Rady Gminy w Baniach Mazurskich o pozbawieniu go mandatu wójta (NSA podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). Ryszard B. uznany za tzw. kłamcę lustracyjnego, wyczerpał już wszystkie środki odwoławcze i stracił stanowisko wójta. W najbliższych dniach wojewoda warmińsko-mazurski wystąpi do premiera z prośbą o wskazanie osoby pełniącej obowiązki wójta do czasu wyborów samorządowych.

Przypomnijmy: na początku września ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji, że Ryszard B., wójt gminy Banie Mazurskie, w 2007 roku złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Według białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej Ryszard B. współpracował ze służbami bezpieczeństwa państwa, bo pracował dla potrzeb zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza (do czego wójt nie przyznał się w oświadczeniu). Sąd, uznając wójta za tzw. kłamcę lustracyjnego, orzekł wobec niego czteroletni zakaz pełnienia funkcji publicznych i utratę na ten czas prawa wybieralności m.in. do samorządu, Sejmu i Senatu.

Pod koniec września ubiegłego roku radni gminy Banie Mazurskie dziesięcioma głosami „za” zdecydowali o wygaszeniu mandatu wójta. Ryszard B. zaskarżył uchwałę rady do WSA. WSA oddaliło skargę, więc wójt skorzystał z kolejnego środka odwoławczego — złożył skargę kasacyjną do NSA.
Prawomocny wyrok NSA, który zapadł w czwartek, kończy drogę odwoławczą. Ryszard B. nie jest już wójtem gminy Banie Mazurskie.
(ef)

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na wegorzewo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Temida #1441549 | 83.9.*.* 18 lip 2014 08:30

  Rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu jedynie w sytuacjach wskazanych w art. 492 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Przywołany przepis nie wymienia przypadku orzeczenia przez sąd zakazu zajmowania określonego stanowiska lub wykonywania określonego zawodu. Wygaśniecie mandatu wójta następuje natomiast (między innymi) wskutek utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów (art. 492 § 1 pkt 4). Więc uchwała rady gminy była podjęta bezprawnie, ponieważ mandat Ryszarda B. wygasł 4 września 2013 r. Wszystkie działania rady gminy , Ryszarda B. oraz organów nazorujących samorząd gminny w tym wypadku naruszyły prawo. Kwestia czasu a kilka osób wyląduje w więzieniu. Tak PO ratowało " swojego człowieka ". PIS - owcy tylko czekają na swojego prokuratora i sędziów. Wówczas układ PO w Powiacie Gołdapskim będzie słał cebulę i czosnek do więzienia fachowcom samorządu Bańskiego. 12 000 000 zł było wydawane przez osobę do tego nieuprawnioną. Czym jest zegarek za 10 000 zł jednego z ministrów w porównaniu z tym przekrętem. ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. an #1440167 | 178.36.*.* 16 lip 2014 16:27

  To jego 'usadzili', a ilu jest takich jak szanowny europoseł Boni??? Wstyd dla kraju, że tacy ludzie siedzą na wysokich stanowiskach!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ASAM #1434959 | 93.154.*.* 9 lip 2014 17:37

  Powiem Tak znałem go, dla kolesi w Straży Granicznej wszystko załatwiał w Kętrzynie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ryszard B. stracił stanowisko wójta #1430931 | 37.31.*.* 3 lip 2014 13:19

  jego sprawa...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. NIKO #1418809 | 91.233.*.* 15 cze 2014 21:56

  WSTYD,WSTYD-jak cholera.KOLEJNY KŁAMCA!!!!!! Może ktoś z uczciwych ludzi podejmie się kolejnej kandydatury na wójta(bez oszustwa i w trosce o dobro całego społeczeństwa, a nie o własną korzyść materialną)? Ale jaja dzieją się w tych BANIACH:))) !!!!!!CYRKI!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages