Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Badania w piramidzie w Rapie

2015-09-20 09:47:31 (ost. akt: 2015-09-20 17:51:23)

Autor zdjęcia: Anna Truchan

Piramida w Rapie doczekała się badań z prawdziwego zdarzenia. W sobotę, 19 września, przez kilka godzin grupa specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego badała nie tylko obiekt, ale również złożone ponad dwieście lat temu ciała rodziny Fahrenheidów.

Badania zostały wykonane dzięki dwóm pracownikom Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Marty Bura oraz Janusza Janowskiego, którzy kilka lat temu zakupili dom nieopodal Rapy. Rok temu odrestaurowali stary cmentarz w Zabroście Wielkim. Teraz przyszedł czas na jeden z największych obiektów turystycznych naszego powiatu. Chcą w ten sposób pomóc mieszkańcom poznać historię.

Prace rozpoczęły się od godz. 11. Jako pierwsi ruszyli z pomocą sąsiedzi Marty i Janusza. Panowie rozcięli kraty szlifierką, by można było dostać się do środka piramidy. Pierwszy wszedł Dariusz Dajek. Wykonał badanie termowizyjne - zdjęcia ciepła. Pokaże to, w jakiej kondycji są mury obiektu oraz w jakim stopniu wilgoć zdegradowała piramidę.

Zaraz po wejściu do piramidy natknięto się na liczne kości ludzkie. Okazało się, że to szczątki co najmniej trzech ludzi - dwóch dorosłych i jednego małego dziecka. Do tej pory twierdzono, że w piramidzie leży jedno dziecko... jakież było zdziwienie badaczy, gdy odkryli małą trumnę i zobaczyli kompletne ciało dziecka.

Budowla również nie wygląda najlepiej od wewnątrz. Leży tam wiele zwalonych cegieł. Niektóre z nich, spadając, uszkodziły trumny.
- Po badaniach wykonamy opracowanie, które wyślemy do konserwatora zabytków – dodaje Marta Bura. - Będzie ono podstawą do dalszych decyzji konserwatora i prac, które należy wykonać, by uratować ten zabytek. Obiekt jest ważny. Niestety, jest on bardzo zaniedbany.

Wykonane prace - to dobra wola kilkunastu ludzi. Wola, która nie kosztowała Lasów Państwowych (piramida stoi na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór), gminy Banie Mazurskie oraz powiatu gołdapskiego ani złotówki.

Więcej na ten temat w Kurierze Gołdapskim, 24 września.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taka se #1823903 | 178.43.*.* 27 wrz 2015 22:35

  A bedzie jakis program w tv?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Thathco #1820168 | 31.178.*.* 22 wrz 2015 17:54

  ...a jaki jest cel tych badań ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages