środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Czy znajdą się pieniądze na uratowania zabytku w Rapie?

2017-02-15 07:00:00 (ost. akt: 2017-02-15 08:34:42)
Prace wewnątrz piramidy

Prace wewnątrz piramidy

Autor zdjęcia: Anna Truchan

Lasy Państwowe nie przewidziały środków na prace remontowe w Rapie. Jednak Nadleśnictwo Czerwony Dwór ma zamiar pozyskać je z innych źródeł.

Jak informuje Nadleśnictwo Czerwony Bór - do końca lutego ma powstać dokumentacja konieczna do przeprowadzenia prac mających na celu uratowanie prze zniszczeniem zabytkowej Piramidy w Rapie. Remont nie będzie jednako finansowany ze środków nadleśnictwa, ponieważ Lasy Państwowe nie przewidziały na ten cel środków.

W takim razie skąd mają pochodzić pieniądze na ten cel? Nadleśnictwo che wystąpić o dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel. Poszukiwani są także prywatni inwestorzy.

Piramida w Rapie to grobowiec, w którym złożono ciała siedmiu członków rodu, wraz z samym fundatorem, baronem Friedrichem von Fahrenheid, mecenasem artystów, kolekcjonerem sztuki, pasjonatem starożytnego Egiptu i głównym doradcą finansowym Wielkiej Loży Masońskiej z Królewca (stąd zapewne kształt budowli - piramida jest jednym z głównych symboli masońskich). Co ciekawe ciała, złożone w grobowcu, na przestrzeni lat uległy mumifikacji a odzież zmarłych oparła się rozkładowi.

Grobowiec nie miał szczęścia, jeśli można tak powiedzieć. Ze względu na swój wyjątkowy kształt, zainteresowania właściciela i proces mumifikacji ciał, budził emocje i ciekawość, niestety również poszukiwaczy skarbów. Spokój zmarłych wielokrotnie był zakłócany, grobowiec plądrowano w poszukiwaniu kosztowności. Po II Wojnie Światowej (prawdopodobnie lata 80 – 90 XX w.) mumie zdekapitowano i pozbawiono odzienia. Dewastacja, mimo prób zabezpieczenia grobowca, postępowała – łącznie z wyburzaniem elementów konstrukcyjnych kaplicy. Dopiero w 2010 roku wejście do grobowca zamurowano. Źródło: Nadleśnictwo Czerwony Dwór
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a gdzie relacja #2291698 | 83.6.*.* 21 lip 2017 11:00

  ze święta policji w Gołdapi, b. udana impreza!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bylismy z Ela tam dwa #2282788 | 37.47.*.* 10 lip 2017 00:35

  tygodnie termu po wizycie w przepięknym Dworku Klewiny, polecam go wszystkim. Marny parking za 5 zło tych z toaletą i marne pamiątki oraz dwie smutne panie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. krystek12 #2222370 | 217.99.*.* 12 kwi 2017 22:45

  Ja wam powiem prawde. To są złodzieje. Piramida i tak jest nic nie warta. wiec o x\ym tu temat. pozdrowaiam . A tak ogolnie to ta strona jest smutna i niepotrzebna xd ram pam pam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lxx #2182821 | 89.229.*.* 15 lut 2017 10:46

  Czy Nadleśnictwo ma zbyt dużo pieniędzy?! Mam takie wrażenie, ze ktoś na szczeblach władzy w Nadleśnictwie chce zaistnieć. Przecież ten grobowiec, który początkowo miał służyć do przechowywania lodu ma swojego właściciela. Zapewne w Europie żyją jacyś potomkowie tych co tu leżą. Do nich należy opieka nad "grobowcem". Gdyby to był "nasz grobowiec" odpowiedni zakład komunalny chciałby pieniędzy od żyjących potomków. Nie rozumiem dlaczego my podatnicy mamy wykładać tak wielkie pieniądze, które niczego nie zmienia. Za klika lat i tak ktoś to zdewastuje. W telewizji podali, ze potrzeba ok. 1 miliona złotych !!!!! Czy to ma być druga Świątynia Opatrzności? Mam wrażenie, że chcemy zaistnieć głupota. Budowlę należy trwale zabezpieczyć, trumny jeżeli istnieje groźba ich uszkodzenia należy usunąć na cmentarz. Przecież będą się z Was śmiać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. abc #2182738 | 88.156.*.* 15 lut 2017 09:05

   zebys tych co pokradli duchy postraszyly. trzeba miec nierowno we lbie, zeby takie rzeczy robic.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages